-->

İdrara dışarıdan bulaşan maddeler

Bir idrar örneği mikroskopla incelendiğinde sadece idrarda bulunacak maddelerin dışında bazı partiküller olduğu görülebilir. İdrara bulaşan bu maddeler hastada olduğu kadar çevreden de olabilir ve geniş bir dağılım gösterir. Giysilerden kaynaklanan iplik, pudra veya küçük kağıt parçaları gibi klinik olarak önemsiz maddelerin yanında idrar yollarına ait olmayan farklı hücreler de idrarda bulunabilir.


idrarda kumas

İdrara bulaşabilecek maddeler nelerdir?

İdrara kişinin kendisinden veya çevreden bazı maddeler karışabilir. 
Eritrosit, lökosit, bakteri, maya, skuamoz epitel hücreleri, dışkı, vücut kılları, giysi iplikçikleri, kumaş lifleri, kağıt parçacıkları, krem, deterjan, pudra gibi maddeler kişinin kendi üzerinden idrara karışabilir. Bunlardan eritrosit, lökosit, bakteri, maya gibi hücrelerin idrarda gerçekten bulunup bulunmadığı klinik açıdan önem taşır.
Çevreden idrara karışabilecek maddeler ise özellikle havadan elen polen, bitki ve mantar sporları gibi maddelerdir. Havadan idrara karışabilecek maddeler kapaklı idrar kaplarının kullanılmasıyla büyük ölçüde azalmıştır. İdrar kabına yapılan idrar örneğinin kapağı hemen kapatılmalıdır. Kapağı olmayan kaplarda idrarın uzun süre bekletilmesi bu tür riskler açısından sakıncalıdır.  


idrarda polen

İdrara bulaşabilecek hücreler nelerdir?

Eritrositler

Kırmızı kan hücreleri ya da alyuvarlar olarak bilinen eritrositler kadınlarda idrara bulaşabilecek hücrelerdendir. Kadınların adet kanamaları sırasında eritrositler idrara karışabilir. Bu bulaşmanın idrar yollarında bir kanama lehine yorumlanmaması için kadının adet kanaması sırasında idrar örneği vermemesi ve adet kanaması olduğunu doktoruna söylemesi gerekir.

Sperm hücreleri

İdrar tahlili yapılırken mikroskopta görülen hücrelerden biri de sperm hücreleridir. Normal idrarda sperm hücresi görülmez. Ancak cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra idrar örneği verilecek olursa idrarda sperm hücrelerine rastlanır. Sadece erkeklerde değil, cinsel ilişki sonrası kadınların idrarında da sperm hücrelerine rastlanabilir.


idrarda sperm

Bakteri ve mayalar

Bu tip mikroorganizmalar genellikle idrar yolları dışından, genital organların çevresinden idrar yaparken idrara karışır. Uygun temizlik kurallarına riayet edilerek alınacak idrar örneği tekrar incelendiğinde bu tip hücreler görülmeyecektir.

Skuamoz epitel hücreleri

Bu tip epitel hücreleri idrar yollarında üretrada bulunur. Skuamoz epitel hücreleri üretra veya vajinadan dökülürler. Bu hücreler idrar mikroskopisinde görülen en geniş hücrelerdir.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN