-->

İdrarda nötrofil

Nötrofiller idrarda lökosit varsa, en sık görülen lökosit tipidir. Aksi belirtilmedikçe idrar tahlil raporunda lökosit bulunduğu belirtiliyorsa lökosit tipi olarak, idrarda nötrofil düşünülmelidir. Genellikle çapları 10 mikron kadar olan yuvarlak biçimli nötrofiller az sayıda ise strip ile yapılan idrar tahlili ile belirlenemeyebilir. Bu durumda idrarda nötrofil olduğunu tespit etmek için mikroskopik analiz yapmak gerekir. İdrarın yoğunluğu değişirse nötrofillerin çap ve büyüklükleri de değişebilir.

idrarda nötrofil

İdrarda nötrofil bulunması ne anlama gelir?


Bir kişinin idrarında nötrofil bulunması o kişinin idrar yollarında enfeksiyon olduğunu gösterir. İdrar yolları enfeksiyonunun sebebi genellikle bakterilerdir. İdrarında nötrofil bulunan kişilerde aynı zamanda bakteriler de  olabilir ama bu bir kural değildir.
İdrar yolları enfeksiyonları dışında glomerulonefritler, akut veya kronik intersisyel nefritler, polikistik böbrek hastalığı, idrar yolu tümörleri veya böbrek taşlarında da idrarda nötrofil bulunabilir.
Kadınlarda genital akıntıların idrara bulaşması sebebiyle  de idrarda nötrofil tespit edilebilir.   

idrarda nötrofiller

İdrar strip testlerinde nötrofiller nasıl belirlenir?


Stripler üzerinde nötrofil lökositlerin tespitini sağlayan "lökosit esteraz" enzimi idrarda her sahada 5-15 arasında nötrofil bulunması durumunda pozitif sonuç verir. İdrarda bu sayıdan az nötrofil lökosit bulunması durumunda test sonucu pozitif çıkmayabilir. Böyle bir durum söz konusu ise idrar mikroskopta incelenerek nötrofil bulunup bulunmadığı anlaşılabilir.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN