-->

İdrarda renal tübüler hücreler

İdrarda renal tübüler hücreler adı verilen böbrek tüpleri hücreleri görülebilir. Bunlar böbrek tüplerinni neresinden kaynaklanıyorsa oraya özgü özellikler gösterir. Bu hücrelerin idrarın mikroskopik analizinde ayırd edilmesi o kadar da kolay değildir. İdrarda normalde birkaç tane renal epitel hücre görülebilir. İdrarda görülebilen diğer hücre tiplerine göre renal tübüler hücreler klinik açıdan en önemlileridir. Böbrek tübüllerini ilgilendiren hastalıklarda idrarda fazla miktarda böbrek tübüler hücresi bulunur.


İdrarda renal tübüler hücre

Renal tübüler hücreler nerede bulunur?


Bu hücreler böbrek tübüllerinin içi yüzünü döşeyen tek sıra halinde bulunan hücrelerdir. Böbrek tübülleri dendiğinde kast edilen yer glomerüllerden başlayarak proksimal ve distal tüpler ile toplama kanallarıdır. Bu hücrelerin idrar sedimentinde ayırd edilmeleri kolay değildir. Şekilleriyassı veya küboidal, fırçamsı kenarlı veya mikrovilluslu olabilir. Hücre çekirdekleri hücrenin bazalinde, ortasında veya apikalinde bulunabilir. En çok görülen tübüler hücreler yuvarlak veya oval şekillidir. Tübüler hücreler ayrıca silendirler içinde de olabilir.    


renal tübüler hücreler

Renal tübüler hücreler hangi durumlarda idrarda görülür? 


Bu hücreler; akut tübüler nekroz, akut intersisyel nefrit, böbrek nakli yapılan hastalarda organ reddi durumlarında idrarda görülürler. Sayılan bu durumlar öncelikle böbrek tübüllerini etkiler. Kalıtsal bir hastalık olan Fabry hastalığında ve nadiren virüslerin sebep olduğu hastalıklarda da idrarda renal tübüler hücreler bulunabilir. 


renal-tubuler-hucresi

Renal tübüler hücrelerin tespiti için gerekli örnek nedir?


Bu hücreleri araştırmak için günün herhangi bir saatinde verilebilecek idrar örneği gereklidir. Alınan idrar örneği laboratuvarda santrifüj edilerek mikroskopta incelebilecek preparat hazırlanır ve tecrübeli laboratuvar teknisyenleri tarafından mikroskop altında tespit edilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN