-->

İdrarda transizyonel hücreler

Bir sağlık kuruluşuna baş vurduğunuzda en sık yapılan tahlillerden biri de idrar tahlilidir. İdrar tahlili birçok hastalığın ipuçlarını taşıyabilir ve elde edilen bulgular bazı hastalıklara teşhis konmasını kolaylaştırdığı gibi bazıları için yol gösterici olabilir. İdrarda vücudun atıklarından başka idrar yolları ile ilgili çeşitli partiküller bulunabilir. Bu partiküllerden bir kısmı idrar yollarından kaynaklanan hücrelerdir. Transizyonel hücreler bu tip hücrelerdendir. 


idrarda-transizyonel-epiteller

Transizyonel hücreler nedir?


Transizyonel hücreler idrar yollarını döşeyen hücreler olup idrar tahlilinde tespit edilebilirler. İdrar yollarını döşeyen bu epitel hücreleri böbreklerden başlayarak mesaneye veya üretraya kadar bulunurlar. Bu bölgelerde çok katlı epitel hücreler bulunduğundan idrarda yüzeysel katmandan veya derin katmanlardan kaynaklanan hücreler görülebilir. 


idrarda-transizyonel-hucre

Transizyonel hücrelerin özellikleri nelerdir?   


İdrar yollarındaki bu hücreler farklı şekillerde olsa da en çok oval benzeri veya çomak benzeri görünümdedir. Uzunlamasına çapları 17 mikron kadardır. Yüzeysel hücreler derin katmanlardaki hücrelere göre daha uzun olur. Boyları ortalama 30 mikron kadardır. şekilleri yuvarlak ve ovaldir.  

Transizyonel hücreler idrarda ne zaman görülür?


İdrar sedimentinde derin transizyonel hücreler idrar yollarını döşeyen hücrelerin hasarında görülürler. Böbrek taşları, mesane kanseri, hidronefroz, üretere kateter veya mesaneye sonda takılması gibi durumlarda idrarda transizyonel hücrelere rastlanır. Yüzeysel transizyonel hücreler ise idrar yollarını döşeyen en ufak bir travmada dahi dökülerek idrara karışabilirler. Alt idrar yolları enfeksiyonlarında da yüzeysel transizyonel hücreler görülür.


idrarda-transizyonel-hucreler

Transizyonel hücre tespiti için gerekli örnek nedir?


Günün herhangi bir saatinde yapılacak idrar  tahlili ile idrarda transizyonel hücreler tespit edilebilir. Bunun için idrar örneğinin santrifüj edilmesi ve mikroskop altında incelenebilir preparatların hazırlanması gerekir. tecrübeli laboratuvar çalışanları tarafından mikroskop altında yapılan inceleme ile idrarda transizyonel hücre olup olmadığı belirlenebilir.  

Bunlar da ilginizi çekebilir:

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN