-->

Kan kültürü

Kan kültürü bakteri veya maya gibi mikropların kan dolaşımında bulunup bulunmadığını belirleyen bir testtir. Kan dolaşımında adı geçen mikropların bulunması "sistemik enfeksiyon" olarak adlandırılır ve etken olan mikrobun belirlenebilmesi için kan kültürü testi yapılır. Sepsis adı da verilen bu durum genellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda meydana gelir ve vücudun bir yerinde bulunan enfeksiyon etkeni kan dolaşımına geçebilir. 

Kan kültürü testinin amacı nedir?


Doktorunuz kan dolaşımınızda bir enfeksiyon olduğunu düşündüğünde kan kültürü testi ister. Kan dolaşımında bir enfeksiyon bulunması ciddi bir durum olup hayatı tehdit edebilir. Sepsis adı verilen durumda kan dolaşımında bulunan mikroplar vücudun savunma mekanizmalarını bozarken bir yandan da çeşitli toksinler üreterek organlara zarar verirler. Kan dolaşımındaki mikroplar kısa sürede belirlenip ortadan kaldırılamazsa kişi hayatını kaybedebilir. Bu nedenle kan kültürü testi istenir ve enfeksiyona sebep olan mikrop belirlenerek hangi antibiyotik ile ortadan kaldırılabileceğinin tespit edildiği antibiyogram testi yapılır.

kan kültürü üreyen bakteriler

Kan dolaşımında enfeksiyon riskini artıran faktörler nelerdir?


Şeker hastalığı olanlar, AİDS hastası olanlar, kanser olanlar ile otoimmün hastalığı olanlarda sepsis gelişme riski daha fazladır. Bu kişilerde yakın zamanda geçirilen enfeksiyonlar, ameliyatlar, kalp kapağı operasyonları veya bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler sepsis riskini daha da artırır. 

Kan kültürü testi için örnek nasıl alınır?


kan kültürü şişesi

Bu test genellikle hastanede yatan hastalarda istenen bir testtir.
Kan kültürü hastanın ateşinin yükselmeye başladığı andan hemen önce alınmalıdır.
Kan kültürü eğer mümkünse antibiyotik tedavisi başlamadan önce alınmalıdır.   
Genellikle koldaki bir toplardamarın üzeri antiseptikle temizlenir, steril bir enjektör ile damara girilerek belirli bir miktar kan örneği özel bir şişe içine alınır ve laboratuvara ulaştırılır. Bu şişenin içinde besiyeri adı verilen özel bir sıvı bulunur. Böylece kan dolaşımında bulunabilecek olan mikropların üreyip çoğalmaları için uygun bir ortam sağlanır. Bu kap uygun sıcaklık koşullarında tutularak, eğer mikrop barındırıyorsa mikropların çoğalmaları beklenir.
Erişkinlerde uygun zaman ve şartlarda alınan 4 şişe, çocuklarda 2 şişe çoğunlukla tanı koydurucudur.    


Kan kültürü test sonucu nasıl değerlendirilir?


kan kültürü emb besiyeri üremesi


Kan kültürü test sonucu negatif veya pozitif olabilir. 
Negatif test sonucu kan kültürü testinde bir üreme olmadığını ifade eder. 
Pozitif kan kültürü test sonucu kan dolaşımında bir mikrobun bulunduğunu gösterir. Bu bir bakteri veya maya olabilir. Bu durumda tespit edilen bakteriyi ortadan kaldıracak olan antibiyotik "antibiyogram testi" ile belirlenerek uygun tedavi en kısa zamanda yapılır.  
      

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN