-->

Meni (sperm) kültürü

Meni kültürü, semen ya da sperm kültürü olarak da adlandırılır. Meni kültürü sperm sıvısında enfeksiyona sebep olabilecek mikropların varlığını tespit etmek için yapılır. Kronik prostat enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisinde sperm kültürü testi kullanılır. Meni kültürü ile sperm sıvısında patojen, yani hastalık yapıcı bir mikrop tespit edilmesi durumunda antibiyogram yapılarak belirlenen mikrobu ortadan kaldırabilecek antibiyotik seçilir. 

Meni (sperm) kültürü hangi durumlarda yapılır?


meni kültürü bakteriler


Alt üriner veya genital sistem enfeksiyonlarının işareti olabilecek ağrılı boşalma, menide kan bulunması, sık idrara çıkma veya ağrılı işeme gibi şikayetleri bulunan hastalarda meni kültürü istenebilir. Meni kültürüne idrar kültürü testi de eşlik edebilir. 
Çocuk sahibi olamayanlarda spermin enfeksiyon yönünden araştırılması için meni kültürü yaptırmak gerekebilir çünkü erkek genital sistemine yerleşen mikroplar sperm sağlığını bozarak yumurta ile birleşmesini engelleyebilir. Özellikle sperm tahlilinde lökosit artışı olanlarda sperm kültürü yapılarak teşhis konabilir.  

Meni (sperm) kültürü öncesi nelere dikkat edilir?


Sperm kültürü yapılmadan önceki 7-10 günlük süre dahil olmak üzere antibiyotik almamış olmak gerekir. 
Semen kültürü vermeden önce genital bölge ve penis temiz bir su ile yıkanmalıdır. 


meni kültürü örnek kabı


Sperm örneği laboratuvar tarafından verilen steril kaba yapılmalıdır. Üstteki resimde steril kültür kabına alınmış meni kültürü örneği görülmektedir. 
İşlem sırasında kayganlaştırıcı bir madde kullanılmamalıdır. 
Sperm örneği verilen kap içine yapıldıktan sonra kabın içine dokunmamalı, kapağı sıkıca kapatılmalı ve vakit geçirmeden laboratuvara ulaştırılmalıdır.
Zamanında laboratuvara ulaştırılmayan örnekler ile  ağzı kapalı olmayan veya uygun kapta getirilmeyen hasta örnekleri laboratuvara kabul edilmez ve tekrar numune getirilmesi istenir. Çünkü bu örnekler hatalı sonuçlara sebep olabilir.   

Meni (sperm) kültürü test sonucu nasıl değerlendirilir?


meni kültürü


Test sonucu negatif veya pozitif olarak rapor edilir. 
Test sonucu negatif ise meni kültüründe herhangi bir mikrop ürememiş demektir. 
Test sonucu pozitif ise verilen sperm örneğinde hastalık yapıcı bir mikrobun ürediği anlaşılır. Bu durumda antibiyogram yapılarak mikrobu ortadan kaldıracak veya mikroba etkili olmayacak antibiyotikler belirlenir. Doktorunuz bu sonuca göre mikrobun en duyarlı olduğu antibiyotikler arasından bir seçim yaparak hastalığın kısa zamanda iyileşmesini sağlar.   

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Meni kültürü nasıl yapılır videosunu izleyin

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN