-->

Üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE)


Özellikle sonbahar ve kış aylarında birçok kişi boğaz ağrısından şikayetçidir. Bunun sebebi ağız boşluğunun karşısında bulunan yerin ve çevresinin iltihaplanmasıdır. Bu durum boğaz çevresinde bulunan bademcikler ve yakınlarındaki lenf düğümlerinde mikropların sebep olduğu enfeksiyonlar neticesinde karşımıza çıkar. Boğaz ağrısı yanında bademciklerde şişme, kızarıklık, ateş ve öksürük gibi belirtilerin de olduğu rahatsızlık “üst solunum yolu enfeksiyonu” kısaltılmış olarak ÜSYE olarak adlandırılır.

Üst solunum yolu enfeksiyonunun sebepleri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları en sık mikroplar yüzünden olur. Mikroplar virüsler ve bakteriler olabilir. Boğaz ağrılarına sebep olan enfeksiyonların en başta gelen sebebi virüslerdir ve genellikle meydana gelen enfeksiyonların yüzde sekseni virüsler sebebiyle olur. Geri kalan yüzde yirmilik kısım bakterilerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Alttaki resimde bademcik iltihabı görülmektedir.


üsye boğazda bademcik iltihabı

Boğaz enfeksiyonuna yol açan bakteriler nelerdir?

En önemli bakteriler A grubu beta hemolitik streptokoklardır. Bunların dışında Hemofilus influenza, Mikoplazma gibi bakteriler de boğaz enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonları neden önemlidir?

Bu tip enfeksiyonlar boğazda görülse de vücutta “akut eklem romatizması veya “akut glomerulonefrit gibi hastalıklara sebep olabileceği için önemlidir. Bu yüzden boğazda meydana gelen enfeksiyonun etkeninin belirlenmesi son derece önemlidir.

Boğazda meydana gelen enfeksiyon etkeni nasıl belirlenir?

boğaz kültürü alınması


Boğazlarda ağrıya ve enfeksiyona sebep olan bakterilerin tespit edilebilmesi için “boğaz kültürü yapılabilir. Böylece boğaz enfeksiyonuna yol açan bakterinin kısa zamanda belirlenmiş olur Boğaz kültürü sonucu boğaz enfeksiyonuna yol açan etken bir bakteri ise boğaz kültüründe üreyerek sonuç verir. Eğer boğaz enfeksiyonu sıklıkla olduğu gibi virüslerin sebep olduğu bir enfeksiyon ise bu durumda kültürde bir üreme görülmeyecektir. Çünkü enfeksiyona sebep olan virüsler boğaz kültüründe üremez.

Boğaz enfeksiyonu etkeni belirlendikten sonra ne yapılır?

Etken belirlendikten sonra bu mikrobun hangi antibiyotik ile ortadan kaldırılabileceği tespit edilmelidir. Bu işleme “antibiyogram” denir. Alttaki resimde kültür antibiyogram örneği görülmektedir.


boğaz kültürü antibiyogram


Böylece mikrobun duyarlı olduğu uygun ilaç ile ortadan kaldırılması ve kişinin iyileşmesi sağlanır. Eğer böyle yapılmazsa, yani mikrobun dirençli olabileceği ilaç kullanılırsa, kişinin boğaz enfeksiyonu iyileşemez. Bu sebeple boğaz kültürü ve antibiyogram son derece önemli konulardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN