-->

24 saatlik idrarda bakır testi

24 saatlik idrarda bakır tahlili Wilson hastalığının araştrılması ve karaciğer hastalıklarının aydınlatılmasında kullanılan bir testtir. 24 saatlik idrarda bakır testi bir gün boyunca biriktirilen idrardaki bakır seviyesini ölçer. İdrar ile bakır atılması yukarıda adı geçen hastalıklar da dahil olmak üzere artar ve bu artan bakır düzeyi nedeniyle hastalıklara teşhis konur.

24 saatlik idrarda bakır düzeyinin belirlenmesi için idrar nasıl verilir?


24 saatlik idrarda bakır testi için bir gün boyunca yapılan tüm idrarın biriktirilmesi gerekir. Bunun için sitemizde bulunan 24 saatlik idrar örneği nasıl toplanır adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Tahlil için tüm idrarın toplanması, hiç bir idrarın dışarı atılmaması çok önemlidir zira bakır düzeyinin belirlenmesi için yapılacak hesaplamada günlük idrar miktarının doğru olarak bilinmesi gerekmektedir. 

bakır elementi

24 saatlik idrarda bakır normal değer aralığı nedir?


24 saatlik idrarda bakır düzeyi 60 mikrogramın altında olmalıdır. 

Hangi hastalıklarda idrardaki bakır miktarı artar?


Wilson hastalığı
Tıkayıcı safra hastalıkları   
Nefrotik sendrom
şelasyon tedavisi
östrojen tedavisi
Çinko içeren vitaminlerin aşırı kullanımı

İltihabi hastalıklar sırasında idrarda bakır seviyesi yükselmiştir. Ancak iyileşmeden sonra idrarda bakır seviyesi önce oldukça azalır, sonra normale döner. 

24 saatlik idrarda bakır tahlili öncesi nelere dikkat edilmelidir?


Yüksek miktarda baryum alınması 24 saatlik idrarda bakır test sonucunun yanlış çıkmasına sebep olur. Bu sebeple baryum ile tetkik yapılmış ise, 24 saatlik idrarda bakır tahlili için en az 96 saat beklenmelidir.  

bakır kap

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN