-->

24 saatlik idrarda klor testi

İdrarda yapılan testlerden biri de 24 saatlik idrarda klor tahlilidir. 24 saatlik idrarda klor tahlili vücuttaki sıvı ve asit-baz dengesinin normal olup olmadığını gösterir. Klor vücudumuza yediğimiz yemeklerle ve yemeklerin içinde bulunan tuz ile alınır. Tuzun içinde sodyum ve klor iyonları bulunur. Yiyeceklerle fazla miktarda tuz alındığında 24 saatlik idrarla atılan klor miktarı da artar. Vücuttaki hücre dışı sıvı miktarının azalması 24 saatlik idrarla atılan klor miktarının azalmasına yol açar. İdrar ile sodyum ve klor atılım miktarları birbirine benzer ve normalde her ikisi de vücuda ne kadar tuz girdiğinin göstergesidir. 


klor

24 saatlik idrarda klor tahlili için idrar nasıl verilir?


24 saatlik idrarda klor testi için gerekli örnek idrardır. Ancak bu normal bir idrar tahlili için hemen verilen idrar örneğinden farklıdır. "24 saatlik" sözcüklerinden de anlaşılacağı gibi bu test için 24 saat boyunca yapılan idrarın toplanması ve laboratuvara tamamının götürülmesi gerekir. 

24 saatlik idrar tahlilleri için uygun bir idrar toplama kabının seçilmesi de önemlidir. Medikal marketlerden 24 saatlik idrar toplamak için uygun kaplar satın alınabilir. Eğer bu kaplar satın alınamıyorsa temiz su şişeleri bu iş için kullanılabilir. 24 saatlik idrar toplanırken toplama kabı serin bir yerde tutulmalı ve sürenin sonunda fazla bekletilmeden laboratuvara götürülmelidir.  Alttaki resimde değişik ölçülerde idrar toplama kapları görmektesiniz. 24 saatlik idrarda klor sonucu normalde ne çıkar?


24 saatlik idrarda klor normal değer aralığı günde 40-224 mmol arasındadır.


idrarda klor ölçüm cihazı

Klor vücutta ne işe yarar?Vücudumuzda bulunan su hücre içi ve hücre dışı sıvı olarak iki kompartmana ayrılmaktadır. Klor tüm vücudumuzda bulunur ancak esas olarak klor hücre dışı sıvısında bulunan bir anyondur. Vücuttaki klor miktarı vücut sıvısının ayarlanmasında görev aldığı gibi, ozmotik basıncın sağlanmasında da rol alır. Vücutta bulunan klorun vücuttan atılım yolu idrardır. Bazı hastalıklarda idrarla atılan klor miktarı tuz alımını doğru yansıtmayabilir. Doktorlar 24 saatlik idrarda klor testini bu durumları ortaya koymak için ister. 
Vücutta brom, flor veya iyot miktarları fazla ise 24 saatlik idrarda klor miktarı da yanlış olarak yüksek çıkabilir.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN