-->

24 saatlik idrarda potasyum testi


24 saatlik idrarda potasyum testi biyokimya labortuvarlarında yapılan önemli testlerden biridir. 24 saatlik idrarda potasyum testinin daha iyi anlaşılması için, kısa ama önemli bazı bilgiler verelim. Vücudumuzdaki su hücrelerin içi ve dışı olmak üzere 2 farklı ortamda bulunur. Hücre içi ve hücre dışı sıvısının içinde çeşitli elektrolitler vardır. Potasyum (K) hücre içi sıvısının ana katyonu olup azalması veya artışının önemi büyüktür. 24 saatlik idrarda potasyum testi idrar potasyum seviyesini ölçerek kandaki potasyum azlığı veya fazlalığının sebebinin araştırılmasında gereklidir. 
Potasyumun vücutta çok önemli işlevleri vardır. İskelet kasları veya kalp kasının kasılması, hücre içi sıvı miktarı ve vücuttaki hidrojen iyon konsantrasyonunun ayarlanmasında potasyum düzeyi büyük önem taşır. 
Vücuttaki potasyum miktarının düzenlenmesinde en büyük pay böbreklerindir. Kan böbreklerden geçerken süzülen potasyumun hemen hemen tamamı tekrar kana geri emilir. 24 saatlik idrarda potasyum testi için gerekli örnek nedir? 


24 saatlik idrarda potasyum testi için gerekli örnek idrardır. 24 saatlik idrarda potasyum test sonucunun iyi hesaplanabilmesi için bir gün boyunca yapılan idrarın hepsinin toplanması gerekir. Bunun için temiz bir idrar toplama kabına ihtiyaç vardır. Bu kap medikal marketlerden temin edilebilir. Eğer böyle bir kap alınamıyorsa su şişeleri de aynı işlevi görebilir. Ancak meşrubat şişeleri veya yağ şişeleri gibi kapların kullanılması sakıncalı olabilir. Gün boyunca yapılan tüm idrarın toplanması gerektiğinden genellikle çalışma günü olmayan Pazar gününün seçilmesi daha uygun olabilir.   


24 saatlik idrar toplama kabı

24 saatlik idrarda potasyum testi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


24 saatlik idrarda potasyum testi öncesi kullanılan bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir. Bu sebeple, sizden bu test istendiyse doktorunuza kullandığınız ilaçları göstermeniz gerekir. 
Aşağıdaki ilaçlar 24 saatlik idrarda potasyum seviyesinde değişikliğe sebep olabilirler:

  • Antibiyotikler,
  • Mantar ilaçları,
  • Tansiyon ilaçları,
  • İdrar söktürücüler,
  • Diyabet ilaçları,
  • İnsülin,
  • Bitkisel ürünler,
  • Non steroid antienflamatuar ilaçlar.


Doktorunuz önermedikçe 24 saatlik idrarda potasyum testi öncesi hiçbir ilacınızı kesmeyiniz.


24 saatlik idrarda potasyum normal değer aralığı nedir?24 saatlik idrarda potasyum 17-77 mmol arasındadır.

24 saatlik idrar normal değer

24 saatlik idrarda potasyum sonucunun değerlendirilmesi:


Eğer idrar potasyumu günde 30 mmol'ün altında ise böbreklerin böbreklerden potasyum geri emiliminin normal olduğu düşünülebilir. Bu durumda kan potasyum seviyesi düşük ise sebep potasyum alımında azlık olduğu akla getirilir. 
Eğer idrar potasyumu günde 30 mmol'ün üzerinde ise potasyum kaybından böbreklerin sorumlu olduğu anlaşılır.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN