-->

24 saatlik idrarda sodyum testi

Çoğu kişi sodyum (Na) dendiğinde ne olduğunu anlamayabilir ancak tuzun ne olduğunu herkes bilir. Sodyum vücudumuzda çeşitli besinlerin içinde bulunan veya bizim eklediğimiz tuzun içinde girer. Vücudumuzda bulunan su hücre içi ve hücre dışı olmak üzere 2 farklı ortamda bulunur. Bunların içinde çeşitli elektrolitler vardır. Sodyum hücre dışı sıvısının ana katyonu olup vücuttaki suyun dağılımında önemli bir role sahip olan bir elektrolittir. 24 saatlik idrarda sodyum testi bir gün boyunca toplanan idrarda bulunan sodyum  miktarını ölçer. Vücuttaki asit-baz dengesi, su dengesi, su zehirlenmesi veya kişinin susuzluk derecesini belirlemesinde 24 saatlik idrarda sodyum testi kullanılır. 

24 saatlik idrarda sodyum testi


Günde ne kadar sodyum alınır?


Besinlerle günde genellikle 8-15 gram kadar sodyum alınır. Sindirim sisteminde hemen hemen tamamı emilen tuzun gerekenden fazlası böbrekler yoluyla vücuttan atılır. Böbrekler vücudumuzda gerekli olmayan sodyumun yanında bir miktar suyu da uzaklaştırır. Vücudumuzda kalan sodyum vücudumuzdaki su miktarını da belirleyen bir faktördür. Ne kadar fazla sodyum bulunursa o kadar su vücutta kalır veya başka bir deyişle idrarla ne kadar fazla sodyum atılırsa paralel olarak o kadar fazla su atılır. Böbrekler tuzu kandan süzerken vücudun ihtiyacına göre bir kısmını geri alabilir. Bu esnada vücudun su ve tuz dengesi korunur.

24 saatlik idrarda sodyum testi için gerekli örnek nedir?


24 satlik idrar toplama kapları


24 saatlik idrarda sodyum testi için 24 saat boyunca yapılan tüm idrarın toplanması gerekir. 24 saatlik idrarda sodyum test sonucunun doğru çıkması için gün boyu her yapılan idrar uygun bir toplama kabına yapılmalı, hiçbiri tuvalete yapılmamalıdır. Toplama kabı uygun koşullarda saklanmalı ve ertesi gün vakit kaybetmeden tahlilin yapılacağı laboratuvara götürülmelidir. 24 saatlik idrarda sodyum tahlili Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı’nda çalışılır. Yukardaki resimde 24 saatlik idrar toplama kap örnekleri görülmektedir.


24 saatlik idrarda sodyum testi referans aralığı nedir?


24 saatlik idrarda litrede 41-227 milimol arasında sodyum bulunur.


24 saatlik idrar sodyum


24 saatlik idrarda sodyum test sonucu nasıl değerlendirilir?


24 saatlik idrarda sodyum miktarı besinlerle alınan sodyum miktarına göre değişiklik gösterir. 
İdrarla gece ve gündüz atılan sodyum miktarı arasında fark vardır. Gece idrarla atılan sodyum miktarı gündüz atılanın beşte biri kadardır.
İdrarla sodyum atılımı idrar söktürücü ilaç kullananlarda artabilir. Buna bağlı olarak idrardaki sodyum test sonucu yüksek çıkar.
Tuz kaybettiren böbrek hastalıklarında 24 saatlik idrar sodyum miktarı yükselir. 
Böbreküstü bezi yetmezliklerinde de idrar sodyum miktarı yüksektir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN