-->

Bozulmuş açlık şekeri nedir?


En az 8-10 saatlik açlık sonrası normal bir kişinin açlık kan şekeri (AKŞ) 70-100 mg/dL arasındadır. Eğer bu kişinin açlık kan şekeri 100 ile 126mg/dL arasında çıkarsa sonuç bozulmuş açlık şekeri ya da tıbbi adıyla “bozulmuş açlık glukozu” olarak değerlendirilir. Bu durumda, kişinin açlık kan şeker düzeyi normal sınırların üzerindedir fakat “şeker hastalığı” teşhisi koyduracak kadar da yüksek değildir. Tahlil sonucu bu aralıkta çıkan kişilerde genellikle insülin direnci adı verilen bir durum söz konusudur.


İnsülin direnci ne demektir?


İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormon olup temel görevi kan şekerini düşürmektir. Karbonhidrat içeren bir şey yendiğinde sindirim sonrası kan şekeri yükselmeye başlar. Kan şekerinin yükselmesi insülin tarafından engellenerek normale döndürülür. Ancak bazı kişilerde insülin bulunmasına rağmen vücut hücrelerin insülin etkisine olan yanıtı bozulmuştur. Sonuç olarak insülin hormonu etkisi ile kan şekeri düşürülemez. İnsülin direnci erken dönemde bozulmuş açlık şekerine sebep olur.

Bozulmuş açlık şekerinin önemi nedir?


Bozulmuş açlık şekeri

Bir kişide bozulmuş açlık şekeri varsa o kişinin yakın gelecekte şeker hastası olma ihtimali %30-50 dolaylarındadır. Bu sebeple bozulmuş açlık şekeri olan kişilerin içinde bulunduğu döneme "prediyabetik" yani "diyabet öncesi" dönem adı da verilir.

Prediyabetik kişilerin kan şeker seviyesi diabetes mellitus, yani şeker hastalığı teşhisi konabilecek kadar yüksek değildir. Ancak bu kişilerin açlık kan şeker düzeyi 100-126mg/dL arasında çıktığı için şeker hastası olma ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple bu kişilerde "gizli şeker" varlığından söz edilir.

Anne veya babasında şeker hastalığı olan kişiler belirli aralıklarla açlık kan şekeri tahlili yaptırmalı, şeker düzeyi bozulmuş açlık şekeri aralığında çıkanların diyet ve spor gibi hayat tarzı değişiklikleri ile kan şeker düzeyini kontrol altına almaları gereklidir.  Böylece şeker hastalığının başlangıcını mümkün olduğu kadar geciktirebilirler.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN