-->

CRP tahlili


CRP tahlili, kandaki c-reaktif protein seviyesini ölçer. CRP tahlili, c-reaktif protein kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltma ile adlandırılmıştır. CRP tahlili ile vücutta herhangi bir iltihaplanma olup olmadığı araştırılır. CRP tahlili iltihaplanmaya karşı en duyarlı testlerden biridir. CRP tahlil sonucu yüksek çıkarsa iltihabi durumun varlığı belirlenir ancak iltihaplanmanın vücudun neresinde olduğu tespit edilemez. İltihap varlığı CRP tahlili ile belirlendikten sonra ek bazı tetkikler ve doktorun yaptığı muayene bulguları sayesinde teşhis konularak tedavi yapılır.  Tedavi başladıktan sonra tedavinin işe yarayıp yaramadığı tekrar yapılacak CRP tahlili veya tahlillerinin vereceği sonuçlar yardımıyla anlaşılabilir.

crp testi

CRP nereden salgılanır ?

CRP üretimi vücuttaki bir enfeksiyondan birkaç saat sonra karaciğerde başlar. Karaciğerde üretilen CRP kan dolaşımına salınır ve kandaki seviyesi 24-48 saatte yükselir. CRP tahlili ile kan dolaşımındaki CRP seviyesi belirlenir.

CRP tahlili için gerekli örnek nedir ?

Test için genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneği gereklidir. Laboratuvarda gerekli işlemlerden geçirilen kan örneğinde CRP tahlili yapılır.

CRP tahlil sonucu hangi durumlarda yüksek çıkar?

  • Bakteri veya mantarların sebep olduğu enfeksiyonlarda,
  • Yapılan ameliyatlardan sonra ameliyat bölgesinin mikrop kapıp kapmadığının belirlenmesinde,
  • Kemikleri etkileyen enfeksiyonlarda,
  • Eklemlerin iltihaplarında,
  • Bağırsakları etkileyen iltihabi hastalıklarda CRP tahlili yüksek çıkar.

CRP tahlili normal değerleri nelerdir ?

Yukarıda verilen CRP tahlil değerleri testin yapıldığı laboratuvara, testin yapıldığı cihaza, cihazda kullanılan metoda ve CRP tahlili için verilen birime göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple farklı yerlerde yapılmış olan CRP tahlil sonuçları doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.  

Normal CRP tahlil sonucu: Sağlıklı kişilerde CRP düzeyi 8.0 mg/L’nin altındadır (Bu değer Mayo Clinic internet sayfasından alınmıştır).
CRP tahlili 100 mg/L’nin üzerinde olduğunda şiddetli travma veya sepsis gibi ciddi enfeksiyon hastalıkları düşünülür.  

CRP tahlil sonucu değerlendirilirken nelere dikkat edilmelidir?

Karaciğer hastalığı olanlarda CRP tahlil sonuçları dikkatle değerlendirilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN