-->

Gebelik şeker hastalığı tarama testi

Gebelik şeker hastalığı hamilelik sırasında ortaya çıkarak gebenin kan şeker düzeyinin yükselmesine yol açar. Gebe kadınların %3’ünde gebelik şeker hastalığı ortaya çıkar. Gebelik şeker hastalığı anne ve bebekte bazı sağlık problemlerine neden olur. Bebeğin büyük olması, erken doğum riski, polihidramnios, bebekte doğum sonrası hipoglisemi, annede yüksek tansiyon ve preeklampsi gibi durumlar gebelik şeker hastalığı sebebiyle ortaya çıkabilecek problemlerdir. Gebelik şeker hastalığının erken dönemde tespit edilmesi için tarama testi yapılması gerekir.

gebelik şeker tarama testi

Gebelik şeker hastalığı tarama testi ne zaman yapılır?


Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan, anne, baba veya kardeşlerinde şeker hastalığı bulunan gebelerde gebelik şeker hastalığı riski yüksektir. Bu kişilerde tarama testleri gebeliğin başlangıcında yapılır. Bu tarama gebeliğin 8-12. haftaları arasına denk gelebilir.  
Gebelik şeker hastalığı riski düşük olan gebelerde ise tarama testi genellikle hamileliğin 24-28. haftaları arasında yapılır.

Gebelik şeker hastalığı tarama testi nedir?


Gebelik şeker hastalığını teşhis etmek için şeker yükleme testi yapılır. Buna “şekerli su testi” de denir.
Şekerli su testinin farklı zamanlarda yapılan farklı uygulamaları vardır. Yükleme testleri 50 gram, 75 gram veya 100 gram şeker ile yapılabilir. Hangi gebeye hangi testin uygulanacağına doktor karar verir. Testler arasındaki farklar verilen glukoz miktarı ve buna göre değişen kan alım zamanlarıdır.

Test için açlık gerekir mi?


50 gramlık şeker yükleme testi için gebenin aç olmasına gerek yoktur.
75 veya 100 gramlık şeker yükleme testleri için hamilenin en az 12 saat aç kalması gerekir. Açlık sonrası belirli bir miktar şeker içeren bir solusyonu içmesi istenir.

Başlangıçta, solusyon içildikten sonraki birinci, ikinci, üçüncü saatlerde tekrar kan alınarak kan şeker düzeyleri ölçülür. Kan alımı aralarında gebenin efor sarf etmemesi, etrafta dolaşmaması ve dinlenmesi gerekir.

Gebelik şeker hastalığı tarama test sonucu nasıl değerlendirilir?


Test sonucu, testin 50, 75 veya 100 gram şeker ile yapılmasına göre farklı şekilde değerlendirilir. 

Değerlendirme mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN