-->

Glisemik indeks nedir?

Bir yiyeceğin glisemik indeksi o besinin kan şekerini yükseltme kapasitesi olarak tarif edilebilir. Glisemik indeks, bir besin maddesinin yendikten sonra kan şeker düzeyini yükseltme hızını belirler. Her besin maddesinin bir glisemik indeksi vardır ve buna göre kan şekerini belirli bir miktar yükseltir. Glisemik indeks değerlerine göre yiyecekler düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 grupta incelenebilir. 

Glisemik indeks çoğu kişi tarafından bilinmez ancak diyet yapanlar, kilo sorunu olanlar besinlerin glisemik indeksi hakkında bilgi sahibidir ve buna göre diyetlerini düzenler. Çeşitli faktörlere bağlı olarak glisemik indeks değişebilir. Aşağıda glisemik indeks ve glisemik indeksi etkileyen faktörler hakkında bilgi verilmektedir.

Glisemik indeks neye göre ayarlanır?


Glukoz kan şekerini en çabuk yükselten şeker türü olarak belirlenmiş ve glisemik indeksi “100” olarak kabul edilmiştir. Besinlerin glisemik indeksi glukoza göre değerlendirilir. Mısır şurubu birçok hazır besin maddesinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Glisemik indeksli yüksek besinlerin başında mısır şurubu gelir ki mısır şurubunun glisemik indeksi 115'tir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler birçok hastalığa zemin hazırladığından sağlıklı yaşamak için hangilerinden uzak durmak gerektiği belirlenebilir.

Ne yazık ki glisemik indeksi yüksek besinler çocuklar ve gençler arasında çok rağbet görmekte her köşe başında satılmaktadır. Bu tip besinler tüketilmeye başlandığından beri daha küçük yaşta obezite görülmeye başlamıştır. Bu nedenle, anne ve babalar çocuklarını bu yiyeceklerden uzak tutmalıdır.

Glisemik indeksi etkileyen faktörler nelerdir?


1. Glisemik indeksi etkileyen faktörlerin başında pişirme metodu gelir. Bir yiyeceğin pişirilmesi sindirilip emilimini kolaylaştırdığı için glisemik indeksi artırır.
2. Tahıllar veya baklagillerin glisemik indeksleri düşüktür çünkü bunların yüzeylerinde bulunan sert tabaka sindirim işlemini yavaşlatır.
3. Suda çözünebilen lif türleri içeren besinlerin de glisemik indeksleri düşüktür.
4. Doğal şeker içeren besinlerin glisemik indeksleri düşüktür.
5. Şekerli şurup (glukoz şurubu) katılmış yiyeceklerin glisemik indeksleri yüksektir.

Glisemik indeksi yüksek olan besinler nelerdir?


Glisemik indeks kan şekeri düzeyi

Pirinç unu: 95, pirinç pilavı : 85, mısır gevreği: 85, puding: 85, patates püresi: 80, muhallebi: 75, karpuz: 75, bisküvi: 70, kolalı içecekler: 70, çikolata: 70, mısır unu: 70, haşlanmış patates: 70.
Liste daha uzatılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, glisemik indeksi göz önüne alırken besinin içerdiği diğer maddeleri unutmamaktır. Örneğin patates cipsinin glisemik indeksi 70 olmasına rağmen, içerdiği yağ ve tuz oranı çok fazladır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN