-->

HbA1c düzeylerini düşürmek için ne yapmak gerekir?


Normal kişilerdeki kan HbA1c tahlili referans değer aralığı %4-5.6 arasındadır. Şeker hastaları için tedavi esnasında %7’nin altındaki HbA1c düzeyleri hedeflenir. Gebelerde ise bu hedef %6.5'in altı, tercihan %6'dır. 65 yaş üstü kişilerde HbA1c hedef değeri %7.5'ler seviyesine kadar olabilir. 

HbA1c düzeyiniz belirlenen hedef değerlerinin üzerinde ise endişelenmek gerekir çünkü HbA1c seviyesindeki ufak yükselişler bile öncelikle kılcal damarlar olmak üzere kan damarlarında ciddi dejenerasyonlara sebep olur. Bunun için hedef HbA1c değerlerinin ve yükselen HbA1c düşürülmesi için neler yapılması gerektiğinin bilinmesi son derece önemlidir.

İlaçlar:


Doktorunuz  HbA1c düzeyinize göre tedavi seçenekleri deneyebilir. Bu tedavi seçenekleri içinde ağızdan kullanılan diyabet ilaçlarının yanı sıra insülin iğnesi de olabilir. Bazı kişilere tek bir ilaç bazılarına birden fazla diyabet ilacı hatta bazı kişilere ek olarak insülin de verilebilir. 
Belirli aralıklarla yapılacak kontrollarda tedavinizde kullanılan ilaç dozunun düşük olduğuna ve bu sebeple hedeflenen HbA1c değerlerine ulaşamadığınızı düşünebilir. Bu sebeple ilaç dozunuzu artırabilir veya başka bir ilaç kullanmanızı önerebilir.

Besinler:Yediğimiz ve içtiğimiz her şey kan şekerini etkiler ve dolayısıyla HbA1c değerini yükseltir. Kan şeker düzeyi yüksek olan kişiler başta olmak üzere herkes yediği içtiği gıdalara dikkat etmelidir. Yüksek HbA1c düzeyine sahip kişiler bir diyetisyene görünmeli ve uygun bir diyet programına girmelidir. Bu kapsamda tükettiğiniz besinler ve size tavsiye edilen diyet gözden geçirilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme önerileri verilerek HbA1c düzeyinizde hedeflenen değerlere ulaşmanıza yardımcı olunur.

Fiziksel aktivite:HbA1c düzeyi yüksek olan kişilerde fiziksel aktivite dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir. Hareketsiz bir yaşam yerine her gün belirli bir süre yaşınıza uygun spor yapılmalıdır. Spor düzenli bir şekilde yapılırsa etkili olduğu görülecektir. Hiç bir şey yapılamıyorsa yürüyüş yapılmalıdır.  

Sigara kullanılıyorsa bırakılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN