-->

HbA1c testi

HbA1c testi kandaki hemoglobin A1c (HbA1c) miktarını ölçer. HbA1c tahlili şeker hastalarında geriye dönük olarak 2-3 aylık kan şeker seviyesini gösterir. Böylece HbA1c testi sayesinde şeker hastasının tedavisinin işe yarayıp yaramadığı veya kişinin diyetine dikkat edip etmediği anlaşılabilir. HbA1c testi ekşi sözlükte belirtildiği gibi, "şeker hastasının karnesi" sayılabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisiyle HbA1c testi şeker hastalığının teşhisinde de kullanılmaktadır. Bunların dışında HbA1c tahlili şeker hastalığı riski yüksek olan kişilerin belirlenmesinde de kullanılabilir.

Hemoglobin A1c nedir?

HbA1c tahlili ile belirlenen hemoglobin A1c kan proteinlerinden olan hemoglobinin bir parçasıdır. Hemoglobin proteini kan dolaşımında bulunan kırmızı kan hücrelerinin içinde oksijen taşımakla görevli bir proteindir. Kan dolaşımındaki şeker belirli miktarlarda hemoglobine bağlanır. Şekerin bağlandığı hemoglobin parçası HbA1c olarak adlandırılır. HbA1c “şekerlenmiş hemoglobin” olarak da adlandırılabilir


hba1c testi

HbA1c tahlili nasıl yapılır?

HbA1c tahlili kan örneğinde yapılır. HbA1c tahlili için genellikle koldaki bir toplardamardan özel bir tahlil tüpüne alınan kan örneği kullanılır.

HbA1c tahlili için aç olmaya gerek var mıdır?

Birçok kan tahlili için kişinin aç olması tercih edilir. HbA1c tahlili için aç olmaya gerek yoktur. Günün herhangi bir saatinde aç olup olmadığına bakılmaksızın kan alınarak HbA1c tahlili yapılabilir. 

HbA1c tahlil referans değerleri nelerdir?

HbA1c tahlilinin normal değer aralığı %4.0-5.6 arasındadır.

HbA1c tahlil sonucu nasıl değerlendirilir?

HbA1c tahlil sonucu geriye dönük olarak son 2-3 aydaki ortalama kan şeker seviyesi hakkında bilgi verir. Yüksek HbA1c tahlil sonuçları kişinin şeker hastası olduğunu gösterir. Şeker hastası olup da tedavi gören kişilerdeki yüksek HbA1c tahlil sonucu tedavinin işe yaramadığını düşündürür.
HbA1c tahlil sonucu yukarıda yazılan normal değer aralıkları (%4.0-5.6) arasında çıkan kişilerin tahlil sonucu “normal” olarak değerlendirilir.
HbA1c tahlil sonucu %5.7 ile 6.4 arasında çıkan kişilerin “şeker hastası olma riski bulunduğu” düşünülür. 
HbA1c tahlil sonucu %6.5’in üzerinde olanlara “şeker hastalığı” teşhisi konur.

Tedavi altında olan kişilerdeki HbA1c tahlil düzeyi hedefleri nelerdir?

Yetişkinlerde şeker hastalığı tedavisi ile HbA1c tahlil sonucunun %7.0’ın altına düşürülmesi hedeflenir.


hba1c testi değerleri

HbA1c tahlil sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?


Hemoglobinopati adı verilen hemoglobin ile ilgili bazı hastalıklar ile alyuvarların yaşam süresini etkileyen durumlar HbA1c tahlil sonucunu etkileyebilir.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN