-->

İnsülin direnci (HOMA) testi

İnsülin direnci vücut hücrelerinin insülin hormonuna uygun yanıt vermemesidir. İnsülin hormonunun en başta gelen görevi yükselen kan şekerini düşürmektir. İnsülin direnci bulunan kişilerde insülin hormonu görevini yerine getiremediği için kan şekeri yüksek kalır. Günümüzde insülin direnci önemli bir sağlık sorunu olmaya başlamıştır ve insülin direnci bulunan kişi sayısı gittikçe artmaktadır. İnsülin direnci olup olmadığı HOMA-IR testi ile anlaşılır. İnsülin direnci bulunan kişiler belirli diyet ve egzersiz programlarını uygulamalıdır. Böylece insülin direnci nedeniyle şeker hastalığına yakalanma riski azalabilir.

İnsülin direnci daha çok kimlerde görülür?

Çoğunlukla fazla kilolu olanlarda insülin direnci görülür. İnsülin direnci olup da kilo verenlerde insülin direnci azalır. Bu sebeple uygun diyet programları ile insülin direnci düşürülebilir.  

HOMA-IR testi nedir?

HOMA-IR testi veya daha kısa adıyla HOMA testi İngilizce kelimeler olan “Homeostasis Model Assessment-Insulin Resistance” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltma olup bir kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek için kullanılan testtir.

homa test insülin direnci

HOMA testi nasıl yapılır?

HOMA testi matematiksel bir formüldür. İnsülin direnci olduğu düşünülen kişilerde 8-10 saatlik açlık sonrası alınan kan örneği alınır. Ölçüm sonucu elde edilen kan şekeri ve insülin sonuçları kullanılarak HOMA değeri hesaplanır. Buradan anlaşılacağı üzere, kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek için açlık kan şekeri (AKŞ) ve insülin test sonuçlarının bilinmesi gerekir.  

İnsülin direnci nasıl hesaplanır?Kan tahlili ile belirlenen açlık kan şekeri sonucu ile açlık insülin düzeyi sonucu birbiri ile çarpılarak çıkan sonuç 405'e bölünür. Çıkan sonuç kişinin insülin direnci sonucudur.  
Hesaplama formülünde testlerin birimleri önemlidir. Açlık kan şekeri test sonucunun birimi miligram/desilitre (mg/dL), insülin hormonu test sonucunun birimi ise mikroünite/mililitre (uU/mL) olmalıdır.


İnsülin direnci sonucu nasıl yorumlanır?

Hesaplama ile çıkan sonuç 2.5'in üzerinde ise kişide insülin direnci var demektir.

Hesaplama ile çıkan sonuç 2.5'in altında ise kişide insülin direnci yok demektir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN