-->

Şeker ölçüm cihazı (glukometre) nedir?

Kan şekeri ölçümü artık sadece sağlık kuruluşlarında değil, evlerde de yapılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi sadece kan şekeri değil, diğer bazı tahlillerin de küçük cihazlar yardımıyla yapılmasına olanak sağlamıştır. Şeker ölçüm cihazı ya da “glukometreler” bu tip cihazlardandır. Şeker hastaları bu sayede evlerinde her istedikleri zaman kan şeker düzeyini ölçebilir. Böylece şeker hastalarının kan şeker seviyesini belirlemek için evinden çıkmasına gerek kalmamıştır. Faklı boyutlarda ve şekillerde şeker ölçüm cihazları vardır. Bunlar firmadan firmaya farklı yöntemlerle çalışabilir. Ancak sonuçta hepsi bir damla kan ile kısa sürede kan şekeri sonucunu verir.  şeker ölçüm cihazı glukometre

Şeker ölçüm cihazı nasıl kullanılır?


Kullanım kılavuzunun okunması:

Şeker ölçüm cihazı alındığında ilk yapılması gereken şey nasıl kullanılacağının öğrenilmesidir. Cihazın kutusunun içinde bulunan kullanım kılavuzu (prospektüs) cihazın nasıl çalıştığını ve ölçümün nasıl yapıldığını ayrıntılarıyla tarif eder. Çoğu kimse bu kılavuzu okumadan cihazı kurcalar ancak cihazın nasıl çalıştığı en doğru olarak bu kılavuzlardan anlaşılır. Bu kılavuz dikkatlice okunduktan sonra gerektiğinde ileride yeniden başvurmak için saklanmalıdır.

Ölçüm cihazının ayarlanması:

Cihazın doğru sonuç vermesi için ayarlanması ve doğru ölçüm yapıp yapmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bunun için belirli kontrol solüsyonların tedarik edilmesi ve cihaza önce bu solüsyonlar verilerek beklenen sonucu verip vermediği kontrol edilir. Eğer beklenen sonuç çıkmadıysa o şeker ölçüm cihazı ile kan şekeri ölçümü sakıncalıdır.

Şeker ölçüm çubukları:

Şeker ölçüm çubuklarının belli bir kullanım süresi vardır ve bu süreden sonra kullanımı doğru sonuç vermeyebilir. Çubukların ambalajının üzerinde son kullanma tarihi bulunur. Bu tarihe dikkat ederek kullanılması gerekir.

Kan alımına hazırlanma:

Öncelikle parmağı delmek için kullanılacak iğne veya lanset, alkollü pamuk, şeker ölçüm çubuğu ve şeker ölçüm cihazı hazırlanmalıdır. Eller yıkanıp kurulanmalı ve kan almak için delinecek olan parmak alkollü pamukla silinmelidir. İğne ile parmağı delmeden önce mutlaka sürülen alkolün kuruması beklenmelidir.


şeker ölçümü parmaktan kan alma


Kan alımı ve şeker ölçümü:

Cihaz açma-kapama tuşuna basılarak açılır, test stribi cihaza uygun şekilde yerleştirilir. Parmak delindikten sonra bir damla kan ölçüm çubuğuna damlatılır. Bazı çubuklar kan damlası değdirildiğinde gerekli miktarda kanı kendiliğinden çeker. Kısa bir süre sonra kan şeker  sonucu cihazın ekranında belirir. İşlem sonrası şeker ölçüm cihazı kapatılır. Parmağı delmek için kullanılan aparat ve test çubuğu uygun şekilde atılır, tekrar kullanılmaz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN