-->

Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi

Tok iken yapılan kan şekeri ölçümüne Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi adı verilir.  Tokluk kan şekeri testi yapılırken rastgele bir tokluk süresi uygun değildir. Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi için belirli bir süre tok olmak gerekir. Bu süre de tam olarak 2 saattir. Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi için kişinin yemeye başladığı andan sonra tam olarak 2 saat geçmesi gerekir. Bu süre geçmeden Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi yapılmaz.     


tokluk kan şekeri tkş

Tokluk kan şekeri (TKŞ) testi nasıl yapılır ?


Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi için en uygun zaman sabah kahvaltısından sonraki ikinci saattir. Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi yapılacak kişi normal bir kahvaltıya başlarken saatin kaç olduğuna bakılarak bir kenara not edilir. Bu saat 2 saatlik sürenin başlangıcıdır. Bu andan 2 saat sonra Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi için kan alınır.  

Örneğin sabah saat 8'de kahvaltıya başlayan bir kişi saat 10’da Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi  için kan vermeye hazırdır.

Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi yapılacak kişiler kahvaltıdan sonraki 2 saat boyunca kan şekerini yükseltebilecek herhangi bir şey yapılmamalıdır. Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi için kan alınana kadar başka bir şey yenmemeli, sigara veya tütün ürünleri kullanılmamalı, kişi stresten uzak durmalı ve spor dahil ağır bedeni faaliyetlerde bulunulmamalıdır. Kahvaltı sonrası ikinci saatte süre dolar ve Tokluk Kan Şekeri (TKŞ) testi için kan alınır. 


Tokluk kan şekeri sonucu kaç çıkmalıdır?


Tokluk kan şekeri (TKŞ) düzeyi normalde 140 mg/dL’nin altında olmalıdır.

Tokluk kan şekeri (TKŞ) 140’ın üzerinde ise kişinin besinlerle alınan şekere vücudunun verdiği cevapta bir problem olduğu anlaşılır. Bu problemin sebebi doktorunuz tarafından sorulacak sorulara vereceğiniz cevaplar ve yapacağı ek tetkiklerin ışığında ortaya çıkarılır.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN