-->

Diyabetik nefropati nedir?


Şeker hastalığı vücutta birçok probleme yol açar. Şeker hastalığının böbrekte yol açtığı hasara "diyabetik nefropati" adı verilir. Bu durum şeker hastalığına bağlı böbrek hasarı anlamına gelir. Böbrekler vücudumuzun vazgeçilmez organlarındadır. Böbrekler vücutta üretilen atıkların idrarla atılmasını sağlar. Ancak, şeker hastalığında yüksek kan şeker düzeyi böbreklerin hasar görmesine yol açar. Hasar şiddetlendikçe, böbreklerin işlevleri bozulmaya başlar. Alınması gereken önlemler yeterince uygulamadığında şeker hastalığı böbreklerinizin işlev kaybetmesine yol açabilir. Bu durumda böbrek yetmezliği gelişir. Atıkların vücuttan uzaklaştırılması için diyaliz adı verilen işlemin yapılması gerekir. 

diyabetik nefropati

Diyabetik nefropati belirtileri nelerdir?


Şeker hastalığı sinsi ilerleyen bir hastalık olduğundan böbrek işlevlerindeki bozukluk ciddi bir hale gelene kadar fazla belirti vermez. Ancak böbrek hasarı ilerledikçe aşağıdaki belirtiler görülmeye başlar:
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı
  • Zayıflık
  • Ayaklarda şişme
  • Uykusuzluk

Diyabetik nefropati nasıl teşhis edilir?

İdrarda protein testi:

Böbrekler vücuda zararlı maddeleri atarken yararlı olan maddeleri tutar ve atılmasını engeller. Normal çalışan böbrekler proteinlerin idrara geçmesini engeller. Be sebeple idrarda protein bulunmaz. Şeker hastalığına bağlı böbreklerde hasar meydana geldiğinde böbrekler proteinleri tutamaz, idrarda protein (albumin) çıkar. Diyabetik nefropatide idrardaki albumin günde 300 mg'ın üzerindedir.

Kan basıncı ölçümü:

Diyabetik nefropatide tansiyon yüksektir.  

Kan tahlili:

Üre ve kreatinin gibi kan testleri de böbrek fonksiyonlarının normal olup olmadığını gösteren tahlillerdir.

Böbrek hasarının yavaşlatılması için ne gibi önlemler alınır?


Verilen ilaçlar ve diyet programının sıkı bir şekilde takip edilmelidir.
Kan şeker düzeyinin normal sınırlar içinde tutulmasına çalışılmalıdır.
Protein tüketimi kontrol altında olmalıdır.
Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
Doktorunuzun tavsiyelerine uyulmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN