-->

Diyabetik retinopati nedir?

Şeker hastalığı ya da tıbbi adıyla diabetes mellitus tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır. Kan şekeri yüksekliği ile bilinen şeker hastalığında kan dolaşımındaki yüksek şeker çeşitli organlara hasar verir. Göz de hasar ören organlardan biridir çünkü gözün retina tabakasında kan damarları bulunur. Diğer kan damarları gibi gözdeki kan damarları da yüksek şeker seviyesinden etkilenerek hasar görür ve bu hasara "diyabetik retinopati" adı verilir.

diyabetik retinopati gözde kanama 

Şeker hastalığının sinsi bir hastalık olduğu söylenir. Bunun sebebi hastalığa bağlı vücutta meydana gelen hasarın fark edilmeden başlaması ve ilerlemesidir. 

Göz damarlarında meydana gelen hasar da yavaş ilerlediği için erken dönemde belirti vermez fakat zaman geçtikçe ilerler ve en sonunda körlükle sonuçlanabilir. 

Kan şeker düzeyinin kontrol altında tutulması göz damarlarında ortaya çıkan tahribatı geciktirebilir.

Gözde bulunan retinanın yapısı ve görevi nedir?


Göz içinde arka bölümde yer alan retina bir tabaka şeklinde olup ışığa duyarlı hücrelerden meydana gelir. Retinada bulunan hücreler kendilerine ulaşan ışığı elektrik sinyallerine dönüştürerek görme sinirine iletir. Görme siniri tarafından beyine taşınan sinyaller de görmemizi sağlar.

Retina şeker hastalığından nasıl etkilenir?


Retinada bulunan ince kılcal damarlar retinanın düzgün çalışabilmesi gerekli kan akımını sağlar. Şeker hastalarındaki temel sorun olan kan şekeri yüksekliği bu kılcal damarların duvarında daralma ve hasara yol açar. Kılcal damarların daralması retinanın normal beslenmesini engeller. Bu durumda yeni kan damarları oluşur ancak yeni oluşan bu kan damarları zayıf ve kanamaya eğilimlidir. Kanamalar zamanla retinada yara dokusu oluşumuna sebep olur ve retinanın şekli değişir. Tüm bu olanlar görme problemlerine sebep olur. Kan şekeri ilaç ve uygun beslenme ile kontrol altına alınamazsa görme problemleri körlüğe kadar ilerleyebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN