-->

Kan şeker tahlili hangi sıklıkta yapılmalıdır?

Şeker hastası (diabetes mellitus) olma riski bulunan kişilerin erken teşhisi veya şeker hastası olan kişilerin tedavi takibi yapılabilmesi için şeker belirli aralıklarla şeker tahlili yaptırmanız istenir. Bu sayede şeker hastalığına bağlı gelişmesi muhtemel olan problemlerin ortaya çıkışı geciktirilebilir veya engellenebilir. Kan şeker tahlili çoğunlukla aile hekimleri, özel veya devlet hastanelerinde rahatlıkla yaptırılabilir. Teknolojinin gelişmesiyle artık kan şeker tahlili yaptırılması için tıbbi tahlil laboratuvarlarına gidip kan vermeye gerek kalmamıştır. Şeker ölçüm cihazları (glukometreler) sayesinde artık herkes kendi evinde kan şekerini ölçebilmektedir. Hatta akıllı telefonlara takılan minik aparatlar ile kan şeker düzeyi takip edilebilmektedir. 


kan şekeri

Kan şeker testini evde yapmanın faydaları nelerdir?


Her istendiğinde kan şeker düzeyinin tespit edilebilir.
Doktorun verdiği ilaçların kan şekeri düşürmede ne kadar işe yaradığı rahatlıkla anlaşılabilir.
Doktor veya diyetisyenin verdiği perhizin kan şekerini düşürmede ne kadar işe yaradığı kolayca belirlenebilir.
Verilen egzersizin kan şekerini ne kadar düşürdüğü zahmetsizce tespit edilebilir.
Geçirilen çeşitli hastalıkların kan şekeri düzeyini nasıl etkilediği anlaşılabilir.


Kan şeker tahlili ne sıklıkta yapılmalıdır?


Kan şeker tahlilinin ne kadar zamanda bir yapılması gerektiğini doktorunuz belirler. Kan şekeri tahlilinin sıklığı şeker hastalığı tipine ve yapılan tedaviye göre değişiklik gösterebilir.


Tip 1 şeker hastalığında kan şekeri tahlili ne sıklıkta yapılır?


Tip 1 şeker hastası iseniz doktorunuz günde 4-8 kez kan şekeri tahlili yapmanızı isteyebilir.
Yemek öncesi ve sonrası, egzersiz öncesi ve sonrası, yatmadan önce veya gece yarısı kan şekeri düzeyinizi öğrenmek isteyen doktorunuz sizden şeker ölçüm cihazınızı kullanarak bir günde 8 kez kan şeker tahlili yapmanızı isteyebilir. Tabii bu sayıda kan şekeri ölçümü sürekli yapılan bir uygulama değildir.  
Ayrıca farklı bir hastalık geçirdiğinizde veya tedavide kullanılan ilaç değiştiğinde de cihazınızla kan şekeri tahlili yapmanız gerekebilir.


Tip 2 şeker hastalığında kan şekeri tahlili ne sıklıkta yapılır?


Şeker hastası insülin kullanıyorsa kullanılan insülin tipine ve dozuna göre doktorunuz günde birkaç defa kan şekeri tahlili yapmanızı isteyebilir. İnsülin kullanmayanların her gün kan şekeri tahlili yapmasına gerek yoktur.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN