-->

Kan şekeri kaç olmalıdır?

Kan şekeri tahlili sağlık kuruluşlarında en çok istenen tahlillerden birisidir. Bunun nedeni kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi vermesidir. Kan şekeri tahlili genellikle aç karnına yapılır ve “açlık kan şekeri” (AKŞ) adını alır. Tahlil aç iken yapıldığı gibi bazen “tokluk kan şekeri” (TKŞ) adı verilen tahlil de yapılabilir. Çıkan sonuçlar rakamsal ifadeler olup elde edilen sonuçlar doktor için önemli bilgiler içerir. Fakat çoğu kimse çıkan sonucun ne anlama geldiğini bilmez ve bir anlam veremez. Bu sebeple yazımızda en çok yapılan tahlillerden biri olan kan şekerinin normal değer aralıkları hakkında bilgi verilmiştir.

Açlık kan şekeri ile tokluk kan şekeri ne anlama gelir?


Adlarından da anlaşılacağı gibi açlık kan şekeri aç iken, tokluk kan şekeri tok iken yapılan testlerdir. Ancak hem açlık hem de tokluk süreleri hakkında bilinmesi gerekenler vardır. Örneğin açlık kan şekeri tahlili 10-12 saatlik açlık sonrası alınan kan örneğindeki şeker düzeyidir. Tokluk kan şekeri ise genellikle kahvaltı yapılmaya başlandıktan tam 2 saat sonraki kan şekeri düzeyidir.

Kan şekeri sonuçları nasıl değerlendirilir?


Yukarıda da bahsedildiği gibi farklı kan şekeri tahlilleri vardır ve tüm bu farklı testler için çıkan sonuçlar farklı şekilde değerlendirilir. Açlık kan şekeri ile tokluk kan şekeri normal değer aralıkları ya da diğer adıyla “referans aralıkları” aşağıda belirtilmiştir.


Açlık kan şekeri kaç olmalıdır?


Açlık kan şekeri 70-100 miligram/desilitre (mg/dL) arasında olmalıdır.

Yukarıda da belirtildiği gibi AKŞ tahlili 10-12 saatlik açlık sonrası yapılmışsa bu değer aralığına göre değerlendirilir. Halkımız çoğunlukla bunu bilmediğinden “aç mısınız” sorusuna aç değilse bile, işi hemen görülsün diye evet demektedir. Bu durumda çıkan sonuç gerçek açlık değerini yansıtmayacağından hatalı değerlendirmelere yol açacaktır.


Tokluk kan şekeri kaç olmalıdır?


Tokluk kan şekeri 140 mg/dL’nin altında olmalıdır.

Yukarıda da belirtildiği gibi TKŞ tahlili kahvaltı yapılmaya başlandıktan tam 2 saat sonraki kan şekeri düzeyi olduğundan kurala riayet edilmelidir. Bu kurala uyulmazsa çıkan sonucun değerlendirilmesi hatalı olacaktır ve gereksiz bir takım ek tetkiklerin yapılmasına yol açacaktır.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN