-->

Kan şekeri nasıl yükselir?

Kan şekeri tahlili kişinin genel sağlık durumu hakkında fikir veren en önemli tahlillerden biridir. Bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda doktorların istediği testlerin başında gelen tahlil kan şekeridir. Günümüzde en çok görülen hastalıklardan biri olan şeker hastalığında kan şekeri yükselmektedir. Ancak kan şekerinin nasıl yükseldiğini çoğu kimse bilmeyebilir. Aslında kan şekerinin düzenlenmesi çeşitli hormonlar tarafından yapılmakta ve hassas dengelerle sağlıklı bir kan şeker düzeyi sağlanmaktadır.
Kan şekerini düzenleyen hormonlar nelerdir?

Kan dolaşımındaki şeker seviyesi pankreas tarafından salgılanan iki hormon tarafından düzenlenir. Pankreastan salgılanan bu hormonlar insülin ve glukagon hormonlarıdır.

Besin alımı kan şekerini nasıl etkiler?


Tükettiğimiz besinler ve içeceklerde bulunan “karbonhidrat” adı verilen bileşikler kan şeker düzeyinin yükselmesine sebep olur.
Karbonhidratların sindirimi ağızda başladığı için kan şekeri hemen yükselmeye başlar.
Besinler yutulduktan sonra mideye oradan da bağırsaklara geçen karbonhidratlar sindirim sistemi enzimlerinin sayesinde sindirilerek çoğunlukla glukoz adı verilen küçük parçalara ayrılır. Glukoz bağırsaklardan emilerek kan dolaşımına katılır ve böylece kan şekeri yükselir.


yüksek kan şekeri

Kan şekeri yükseldiğinde hangi hormon işlev görür?


Kan şekeri yükseldiğinde insülin hormonu pankreastan salınarak kan şekeri seviyesini düşürür. Kan şekerinin çok fazla yükselmesini insülin engeller. İnsülin hormonunun görevi kan şekerinin hücre içine alınarak kullanılabilmesini sağlamaktır. Hücre içine giren şeker hücre ihtiyaçları için kullanılır ve vücuda enerji sağlar. 
İnsülin hormonuna karşı direnç gelişir veya insülin hormonu yeterinde üretilemez veya salgılanamazsa şeker hastalığı adı verilen hastalık görülür. Diabetes mellitus adı verilen bu hastalık günümüzde oldukça fazla kişide görülmeye başlayan fakat sinsi ilerleyen bir hastalıktır.  

Kan şekeri düştüğünde hangi hormon işlev görür?


Şeker kullanıldıkça azalmaya başlar ve kan dolaşımındaki seviyesi düşer. Aç kalan kişilerde, yeterli derecede beslenemeyen kişilerde de kan şekeri düşebilir. Düşen kan şeker  seviyesi hayati tehlike yaratır. Hatta düşük kan şekeri yüksek kan şekerine göre daha tehlikelidir. Bu sebeple kan şeker seviyesinin en kısa sürede yükseltilmesi gerekir. Kan şekeri düştüğünde pankreastan salgılanan glukagon hormonu sayesinde yükselir. Böylece başta beyin olmak üzere vücudumuzdaki çeşitli organların şeker ihtiyacı karşılanmış olur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN