-->

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker hastalığı için halk arasında sinsi bir hastalık olduğu söylenir. Bu haksız da sayılmaz çünkü şeker hastalığının başlangıcının farkına varmak zor olduğu gibi hastalık pek fark ettirmeden ilerler. Şeker hastalığı çoğunlukla başka amaçlarla yapılan kan testleri sonucu tesadüfen ortaya çıkar. Şeker hastalığının erken tespit edilmesini sağlayacak bazı belirtiler bulunmaktadır.   Bu belirtilerin bilinmesi şeker hastalığının erken teşhis edilmesini ve tedavinin mümkün olduğunca erken başlamasını sağlar.

Şeker hastalığı belirtileri

Aşağıda şeker hastalığında sık görülen belirtilerden bazıları sıralanmıştır.

Susama: Şeker hastası olanlardaki ilk belirtilerden biri susamadır çünkü kanda artan şeker kanın yoğunluğunu da artırdığından susama merkezini uyarır. Kişinin kan şekeri yükseldiğinde bu sebeple susuzluk hisseder ve bol miktarda su içer.

Sık idrara çıkma: Kan şekeri yükseldiğinde şekerin fazlası idrarla atılmaya başlar. Bunun için idrar yoğunluğunun azaltılması gereklidir. Böbrekler fazla şekeri vücuttan atarken bol miktarda idrar oluşturur ve vücuttan suyun da kaybına sebep olur. Böylece sık sık idrara çıkılır.

Açlık hissi: Şeker hastalarında kan şekeri yüksek olmasına rağmen vücut hücreleri enerji için şekeri kullanamaz. Bu sebeple vücudun açlık merkezi uyarılır. Bunun sonucu olarak kişi kendini devamlı aç hisseder ve bir şeyler atıştırmak ihtiyacı hisseder.

Kilo kaybı: Şeker hastaları enerji için şeker yerine vücut yağlarını kullanmaya başlar. Bu sebeple kişinin vücut yağları erir ve zayıflama görülür.

Görme bozukluğu: Kan dolaşımındaki yüksek şeker gözdeki ince kılcal damarlara hasar vermeye başlar ve görme problemleri başlar.

Uyuşma: Kan dolaşımındaki yüksek şeker sinir hücrelerine de zarar verir. Bu sebeple el ve ayaklarda uyuşmalar hissedilir.

Yara iyileşmesinde gecikme: Şeker hastalarında damarlar çok erken dönemde hasar görmeye başlar. Damarlarda meydana gelen bozulma dolaşım bozukluğuna sebep olur. Bunun sonucu hasarlı damarın beslediği bölgenin beslenmesi azalır ve yara  iyileşmesi gecikir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN