-->

Sınırda açlık kan şekeri

Şeker tahlili ya da kan şekeri düzeyi bir kişinin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verir. Kan şeker düzeyi ölçümü için kişinin genellikle 8-10 saat aç kalması istenir. Bu açlık süresinden sonra yapılan şeker tahliline “açlık kan şekeri” ya da kısa adıyla AKŞ denir. Açlık kan şekeri düzeyi belirli bir aralıkta olmalıdır. Eğer kişinin açlık kan şekeri belirlenen aralıkta ise şeker hastalığı açısından bir problem yoktur. Bu aralık normal bir kişide 70-100 miligram/desilitre (mg/dL) arasında değişiklik gösterir. Bu aralığın dışında olan kan şekeri seviyeleri çeşitli problemlerin göstergesi olabilir.

Açlık kan şekeri 100 ile 126 arasında ise ne düşünülür?


Eğer kişinin saçlık kan şekeri sonucu 100 mg/dL’den fazla, ancak 126 mg/dL'dan düşükse bu durum “bozulmuş açlık şekeri” veya tıbbi adıyla “prediyabet” adını alır. Halk arasında bu duruma açlık kan şekerinin sınırda çıktığı da söylenebilir.

açlık kan şekeri

Açlık kan şekerinin sınırda çıkmasının önemi nedir?


Açlık kan şekeri "sınırda" çıkan kişiler şeker hastası olabileceği gibi yakın gelecekte şeker hastası olma riski mevcuttur. Bu risk %30-50 gibi yüksek bir değerde olup kan şekeri sınırda çıkanların bu durumu özellikle dikkat etmesi gerekir.

Açlık kan şekeri sınırda çıkanlara ne yapılır?


Açlık kan şekeri sınırda çıkanlara yani “bozulmuş açlık şekeri” olanlara şeker yükleme testi yapılır. Bu test ile kişinin şeker hastası olup olmadığı anlaşılır.

Şeker yükleme testi ağızdan içirilen şekerli su ile yapılır. Buna “oral glukoz tolerans testi” kısaca OGTT adı verilir.

Şeker yükleme testi için aç karnına ve şekerli suyu içtikten sonraki 2. Saatte kan alınarak kan şeker düzeyi tespit edilir. Çıkan sonuca göre doktor tarafından değerlendirme yapılarak kişide şeker hastalığı olup olmadığı anlaşılır.     

Ailesinde şeker hastalığı olan kişilerin doktor tarafından belirlenen aralıklarla açlık kan şekeri tahlili yaptırmaları şeker hastalığının erken teşhisi açısından son derece önemlidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN