-->

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) nedir?

Herkesin farklı bir vücut yapısı vardır. Bazılarının boyu kısa, bazılarının uzundur. Kısa bazı kişiler zayıf, bazıları normal, bazıları ise aşırı kilolu görünür. Uzunlar için de aynı şey geçerlidir. Kişinin boy uzunluğuna göre normal kiloda olup olmadığının belirlenmesi için bir ölçüye ihtiyaç vardır. Bunun için “Vücut Kitle İndeksi” (VKİ) adı verilen ölçüm sonucu kullanılır. Böylece kişinin vücut ağırlığı hakkında fikir sahibi olunabilir.

Vucut kitle İndeksi


Vücut Kitle İndeksi (VKİ) nedir?


VKİ, kişinin vücut ağırlığı ve boyu kullanılarak elde edilen bir ölçüttür. Bu iki ölçütün dışında kişinin cinsiyeti veya etnik kimliği gibi faktörler hesaplamada kullanılmaz. Çıkan sonuca göre bir kişinin zayıf veya fazla kilolu olduğuna dair rakamsal bir değer elde edilir. Sonuç kişinin zayıflığı veya şişmanlığının ölçüsü ve ciddiyeti hakkında bilgi verir.


Vücut Kitle İndeksi nasıl hesaplanır ?


Vücut Kitle İndeksi hesaplama formülü oldukça kolaydır. Kişinin kilogram cinsinden vücut ağırlığı kişinin metre cinsinden boyunun karesine bölündüğünde VKİ değeri elde edilir. Çıkan sonucun birimi “kg/m2”dir.

Örneğin; 75 kilo olan bir kişinin boyu 1.76 metre ise; 
Vücut Kitle İndeksi = 75 / (1.76)2’dir. 
Buna göre Vücut Kitle İndeksi = 75 / 3,0976, buradan VKİ = 24.21 olarak bulunur.


Elde edilen değer ne anlama gelir?


Elde edilen VKİ aşağıdaki sınırlara göre değerlendirilir:

VKİ 18.5’in altında ise kişi düşük kiloludur.
VKİ 18.5-24.9 arasında ise kişi normal kiloludur.
VKİ 25.0-29.9 arasında ise kişi kiloludur.
VKİ 30’un üzerinde ise kişi aşırı kiloludur.

Yukarıdaki örnekte çıkan 24.21 sonucuna göre kişi normal kiloludur. 

Aşırı kilo birçok hastalık ile ilişkilidir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklar bulunur. Yukarıda yazılan sınırlara göre vücut kitle indeksi değeriniz normalin üzerinde ise, yani fazla kilolu iseniz, bir sağlık kuruluşuna başvurarak bir doktora muayene olmanızı öneririz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN