-->

ALT testi

Alanin aminotransferaz (ALT) karaciğer hücrelerinde bulunan enzimdir. ALT testi kan dolaşımında bulunan ALT seviyesini tespit eder. ALT özellikle karaciğer hastalıklarında teşhis koymak için kullanılan bir test olup, viral hepatit ve karaciğer hücrelerinin ölümü ile sonuçlanan hastalıklarda teşhise yardımcı olur. Bu gibi hastalıklarda ALT düzeyi hastalığın klinik belirtilerinin görülmesinden daha önce yükselir. 

ALT testi karaciğer fonksiyon testleri adı verilen tahlil grubunun bir üyesidir. Genellikle AST, albumin, laktat dehidrojenaz, bilirubin testleri ile beraber istense de ALT testi karaciğer hastalıkları için daha spesifiktir. 

Karaciğer dokusunu ilgilendiren hastalıkların dışındaki durumlarda ALT yükselişi nadiren görülür. 

Aşağıdaki belirtiler olduğunda doktorunuz ALT testi yaptırmanızı isteyebilir:

  • Karın ağrısı
  • Bulantı
  • Kusma
  • Sarılık
  • İdrar renginde koyulaşma
  • Dışkı renginde beyazlaşma
  • Kaşıntı

ALT testi için gerekli örnek nedir?


alt testi için kan alma tüpleri

ALT testi için genellikle 10-12 saatlik açlık sonrası alınan kan örneği gereklidir. Bu sure içinde su içilebilir. Kan alımı için çoğunlukla koldaki bir toplardamar seçilse de el üzerinde bulunan damarlar da kan alımı için kullanılabilir. ALT testi için uygun bir tüpe bir miktar kan örneği alınır. Bu kan örneğinden elde edilen serum kullanılarak ALT ölçümü yapılır.


ALT test sonuçları nasıl değerlendirilir?


Aşağıda belirtilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan cihazlara ve metoda göre değişiklik gösterebilir. Test sonuçları değerlendirilirken testin yapıldığı laboratuvarın verdiği referans aralıkları kullanmak gerekir.  

ALT test sonucunun birimi çoğunlukla ünite/litre (U/L) olarak verilir.

  • Erkeklerde 7-55 U/L arası normaldir.
  • Kadınlarda 7-45 U/L arası normaldir.

Karaciğer dokusunu etkileyen hastalıklarda ALT seviyesi normal değerlerin en az 10 katına kadar yükselebilir. Bu gibi durumlarda genellikle akut hepatit gibi bir hastalık düşünülür. Akut hepatitte ALT düzeyleri çoğunlukla 1-2 ay kadar yüksek kalır ancak yüksekliğin 6 aya kadar uzadığı da görülebilir. 

Kronik hepatitlerde ise yükseklik genellikle 4 kata kadar olabilir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN