-->

Kahvenin kan şekerine etkisi

Hiç akla gelmeyen birçok şey kan şeker düzeyini değiştirebilir. Bunlardan birisi de kahvedir. Artık çay kadar kahve de günlük içeceklerimiz arasına girmiştir. Her köşe başında açılan farklı markalardaki kahve dükkanları da kahveyi daha ulaşılır hale getirmiştir. Şeker hastalığı ile kahve arasında direk bir ilişki kimsenin aklına gelmese de kahvede bulunan kafeinin belirli bir miktardan fazla tüketilmesi durumunda kan şeker düzeyini yükseltmesi nedeniyle Tip 2 şeker hastalarının kahveyi dikkatli tüketmesi gerektiği unutulmamalıdır.


Kahvenin kan şekerine etkisi

Kahvenin kan şekerine etkisi nedir?


Hepimizin bildiği gibi kahvede kafein bulunur. Kafein ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda Tip 2 şeker hastalarının kafeine farklı reaksiyon verdikleri saptanmıştır. Kafein Tip 2 şeker hastalarında kan şekeri seviyelerini yükseltebilmektedir.
Bunun yanı sıra kafein insülin direncini de artırmaktadır. İnsülin direnci sebebiyle kan dolaşımında bulunan şeker hücre içine alınamamakta ve kullanılamamaktadır. Bunun sonucu olarak kan şeker seviyesi yükselmektedir.

Kafein nasıl etki gösterir?


Kahve ve şeker hastalığı hakkındaki bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bilim insanlarına göre kafeinin kan şekeri üzerindeki yükseltici etkisi şu şekilde olmaktadır:
  • Kahvede bulunan kafein vücuttaki stres hormonlarının seviyesini artırır. Adrenalin bu stres hormonlarından biridir ve kan şekeri seviyesinin yükselmesini sağlar.
  • Kafein insülin hormonunun üretiminde ve hücrelerin insüline yanıtında etkili adenozin adlı proteini bloke eder. Bu durumda kan şekeri yükselir.
  • Kahve herkesin bildiği gibi uykuyu kaçırır. Uykusuzluk da insülin direncini artıran bir etkendir.

Kahvenin ne kadarı fazladır?

Kafeinin 200 miligram kadarı yukarıda bahsedilen etkilere sahiptir. Buna göre 2 bardaktan fazla kahve içilmesi durumunda kan şekeri yükselebilmektedir.

Tip 2 şeker hastası olan kişilerde yapılan bir araştırmaya göre her yemekten sonra 2 bardak kadar kahve içenlerin kan şekeri kahve içmedikleri günlere göre %8 daha yüksek bulunmuştur.    

Kahve farklı kişileri değişik şekillerde etkileyebilmektedir. Sıkı bir kahve içicisi Tip 2 şeker hastası iseniz kan şekerini kontrol edememenizin sebebi içtiğiniz kahve olabilir. Bunu test etmek için kahve içtiğiniz günler kan şekerinizi ölçtürdükten sonra kahveye birkaç gün ara verip tekrar kan şekerinizi ölçtürünüz. Aradaki fark kahvenin kan şeker düzeyinizi nasıl etkilediğini ortaya koyacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN