-->

Şeker hastalarında steroid kullanımı

Bazen çeşitli hastalıklar nedeniyle steroidli ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Bunlar halk arasında kortizonlu ilaçlar olarak bilinir. Kortizonlu bir ilaç şeker hastası olan bir kişiye yazılması planlandığı zaman öncelikle doktora şeker hastası olduğunuz söylenmelidir. Doktor buna göre alternatif bir ilaç varsa kortizon yerine onu reçete edebilir. Ancak yazılabilecek alternatif bir ilaç yoksa bu durumda şeker hastalığı için kullanılan ilaçlarda bir doz ayarlaması gerekebilir çünkü steroidli ilaçlar kan şekerinde yükselmeye sebep olurlar. Bu durumda kandaki şeker düzeyinin kontrolu zorlaşır. 


Steroidli ilaçlar ne için kullanılır?


Şeker hastalarında steroid ilaç


Steroidli ilaçlar bağışıklık sistemini baskılamak ve iltihabi durumları geçirmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar iltihaplanmayı önleyip ağrıları azaltmaları yanında kan şekerini de yükseltirler. Bu sebeple steroid kullanımı şeker hastaları için sakıncalı olabilir.

Steroidli ilaç kullanan şeker hastaları nelere dikkat etmelidir?


Steroid kullanımı nedeniyle artan kan şeker düzeyi için kullanılan şeker düşürücü ilaçlarda bir ayarlama yapmak gerekebilir. Örneğin insülin kullanan bir şeker hastasının insülin dozunu yükseltmek gerekebilir. Bunu kesinlikle doktorunuz yapmalıdır.

Steroid kullanan şeker hastalarının idrar keton düzeyleri kontrol edilmelidir. İdrar keton düzeylerinin yükselmesi durumunda hemen doktora başvurmak gerekir. Bu durumda bulantı, kusma gibi belirtiler de bulunabilir. Bu belirtilerin de bulunması durumunda doktora başvurma geciktirilmemelidir.

Steroidli ilaç kullanan şeker hastaları kullandıkları kortizonu kendi başına birden kesmemelidir. Steroidli ilaçlar yavaş yavaş doz azaltılarak kesilir. Bu esnada steroid kullanırken yükseltilen şeker düşürücü ilaçların dozu da eş zamanlı olarak azaltılır. Tüm bu doz ayarlamaları için doktora baş vurmak gerekir. İlaç dozları ayarlanırken kan şekeri tahlillerinin daha sık yapılması gerekebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN