-->

Amilaz testi

Yorum Gönder
Amilaz testi kandaki amilaz seviyesini ölçer. Amilaz karbonhidratların sindiriminde işlev gören bir enzimdir. Ağızda tükürük amilazı ile başlayan karbonhidrat sindirimi pankreastan salgılan amilaz ile bağırsaklarda devam eder. Ana üretim yeri pankreas olan amilaz daha az miktarlarda tükürük bezlerinde, ince bağırsaklarda, yumurtalıklar, plasenta ve karaciğerde de üretilir. Amilaz esas olarak pankreas işleyişinin değerlendirilmesinde ve pankreas iltihabının (pankreatit) teşhisinde kullanılan bir tahlildir.

Amilaz testi için gerekli örnek nedir?


amilaz testi kan örneği

Kan alımı için çoğunlukla koldaki bir toplardamar seçilse de el üzerinde bulunan damarlar da kan alımı için kullanılabilir. Amilaz testi için uygun bir tüpe bir miktar kan örneği alınır. Bu kan örneğinden elde edilen serum kullanılarak amilaz ölçümü yapılır.

Test öncesi alkol alımından kaçınılmalıdır. Kullanılan bazı ilaçlar amilaz düzeyini etkileyebileceğinden test öncesi doktora hangi ilaçların kullanıldığı söylenmelidir.

Amilaz test sonuçları nasıl değerlendirilir?


Aşağıda belirtilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan cihazlara ve metoda göre değişiklik gösterebilir. Test sonuçları değerlendirilirken testin yapıldığı laboratuvarın verdiği referans aralıkları kullanmak gerekir.  

Amilaz test sonucunun birimi çoğunlukla ünite/litre (U/L) olarak verilir. Aşağıdaki düzeyler Mayo Medical Laboratories web sayfasından alınmıştır.

  • 1 aya kadar olan bebeklerde: 0-6 U/L
  • 6 aya kadar olan bebeklerde: 1-17 U/L
  • 6 ay-1 yaş arası: 6-44 U/L
  • 1-3 yaş arası: 8-79 U/L
  • 4-17 yaş arası: 21-110 U/L
  • 18 yaş üzeri: 26-102 U/L arası normaldir

Amilaz hangi durumlarda yüksek çıkar?


Akut pankreatit
Pankreas kanseri
Tükürük bezlerinde şişlik
Kabakulak
Gastroenterit
Mide ülseri
Dış gebelik

Amilaz akut pankreatitte 2-12 saat içinde yükselir. Yükseliş 4-6 katı bulabilir. Akut pankreatit atağının 3-4. gününde normale döner. Ancak bazı kişilerde yükseliş görülmeyebilir.

Amilaz idrarla da atılır. Bu sebeple idrar amilazı da ölçülebilmektedir.

Makroamilaz olan kişilerde amilaz düzeyi yüksek çıkabilir. Bu kişilerde makroamilaz idrarla atılamadığı için serum amilaz düzeyi yüksek ölçülür.

En yeni Daha eski

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN